Házépítés

Házépítés időtartama: mire számíts? + befolyásoló tényezők.

Takács Viktor
5 perc
Szinte minden, díjmentes konzultáción résztvevő későbbi megbízónktól megkaptuk azt a kérdést, hogy: “rendben, tetszik amit elmondtatok, az árral is elégedett vagyok, de mikorra lesz kész, mikor költözhetünk be új otthonunkba?”. Természetesen az adott projekt teljes időtartama függ a megrendelő egyéni igényeitől, de egy közelítő becsléssel azért tudunk szolgálni, mennyi időt is vesznek igénybe a házépítés egyes szakaszai.

Nézzük meg lépésről, lépésre:

Az építkezés főbb szakaszai, a teljes projekt időtartamának arányában.

Előkészítés (3-4 hónap)
Mivel kezdünk? Az építési ütemterv elkészítése, a terület előkészítése, a felvonulási építmények elhelyezése és az épület helyének kitűzése ebben a szakaszban történik. A tervezési és engedélyezési folyamat esetleges elhúzódása nagyban befolyásolja a teljes projekt időtartamát.

Alapozás (1,5-2 hónap)
Mivel folytatjuk? Az alapozás során az alapok kiásása és a tartószerkezeti tervek szerinti betonozás történik.

Szerkezetépítés (3-4 hónap)
A szerkezetépítés magában foglalja a teherhordó falak felépítését, a monolit vasbeton gerendák és pillérek elkészítését, a födémek kialakítását, valamint a tetőszerkezet és a héjazat elkészítését. Ez a szakasz az építkezés gerincét képezi.

Belső munkák (3-4 hónap)
Szerkezetépítést követően a belső munkák során kerül sor a vízszigetelésre, a belső falak kialakítására, a villamos- és gépészeti rendszerek alapvezetékeinek elhelyezésére, a padlóhőszigetelés és a padlófűtési rendszerek kiépítésére, a vakolásra, a burkolatok elhelyezésére, a glettelésre és festésre, valamint a belső nyílászárók beépítésére.

Külső munkák (2-3 hónap)
A külső nyílászárók beépítése, a homlokzati és lábazati hőszigetelés, a párkányok beépítése, a teraszok és lépcsők kialakítása, valamint a külső közművezetékek és esővízelvezető rendszer kiépítése ebben a szakaszban történik.

Befejező munkálatok és átadás (1-2 hónap)
Az egyedi dizájnelemek felszerelése, a belső tér teljes körű takarítása, a végleges külső tereprendezés és takarítás, valamint az épület átadása a tulajdonosok részére az utolsó szakasz része. Ekkor kerül sor a műszaki berendezések működésének ismertetésére is.

Projekt időtartamát befolyásoló szempontok. 

Az építkezés időtartamát számos tényező befolyásolja. Ezek között természetesen vannak olyanok, amelyekre kevesebb ráhatásunk van (pl. időjárás), de a szempontok többségére egy professzionális generálkivitelezőnek igenis van hatása, ezért nem mindegy, hogy kivel építettjük a házunkat. Nézzük ezeket:

1.Tervezés és engedélyeztetés

  • Tervezési folyamat: Az építési tervek elkészítése és az engedélyek beszerzése jelentős időt vehet igénybe. Az engedélyeztetési folyamat bonyolultsága és az illetékes hatóságok gyorsasága nagyban befolyásolja az időtartamot.
  • Engedélyezés hossza: A helyi hatóságok reakcióideje változó lehet. Egyes helyeken gyorsan megszerezhetők az engedélyek, máshol több hónap is lehet, mire minden szükséges papír elkészül.

2. Kivitelező kapacitása és rendelkezésre állása

  • Szakmunkások száma: A kivitelező és a szakmunkások rendelkezésre állása kritikus tényező. Ha a kivitelező kapacitása korlátozott, az építkezés lassabb lehet.
  • Folyamatos munka: Ha minden munka egy cég kezében fut össze, (mi is így dolgozunk) a munka folyamatos lehet, ellenben ha különböző alvállalkozókra kell várni, jelentős csúszások lehetnek.

3. dőjárási körülmények

  • Szezonális hatások: Az időjárás jelentős hatással lehet az építkezésre. Különösen a téli hónapokban, amikor a hideg és a csapadék hátráltathatja a munkálatokat.
  • Extrém időjárás: Viharok, nagy esőzések vagy extrém hőség szintén lassíthatják az építkezést.

4. Anyagok elérhetősége

  • Beszerzés gyorsasága: Az építőanyagok beszerzése és szállítása is befolyásolhatja az építkezés időtartamát. Az anyaghiány vagy a késedelmes szállítás késleltetheti a munkálatokat. Generálkivitelező széles kapcsolatrendszere itt is számít.
  • Minőség és mennyiség: A megfelelő minőségű és mennyiségű anyagok időben történő beszerzése elengedhetetlen a zökkenőmentes építkezéshez.

5. Technológiai fejlettség

  • Modern technológiák: Az alkalmazott építési technológiák és eszközök fejlettsége is befolyásolja az időtartamot. A korszerű technológiák és gépek gyorsabb és hatékonyabb munkavégzést tesznek lehetővé. 
  • Hagyományos módszerek: A hagyományos építési módszerek általában hosszabb időt vesznek igénybe, de sok esetben tartósabb eredményt biztosítanak.

6. Ház típusa

  • Építési módszerek: A különböző építési módszerek és háztípusok eltérő időigényűek. A hagyományos téglaépítés hosszabb ideig tarthat, míg a könnyűszerkezetes házak gyorsabban felépíthetők.
  • Méret és bonyolultság: Egy nagyobb vagy bonyolultabb ház építése természetesen több időt vesz igénybe.

Összefoglalás

Egy ház építése hosszú és összetett folyamat, amely minden szakaszban maximális odafigyelést és elkötelezettséget igényel. Az építési folyamatok részletes megértése segít abban, hogy felépüljön álmaid otthona. Az átlagos építési idő – ha mindent összeadunk – átlagosan 12-18 hónapot tesz ki.

Szükséged van szakértői tanácsra az építkezés során?
Keress minket bizalommal, szakértőink segítenek minden lépésben, hogy az álmaid otthona valósággá váljon. Kérj díjmentes konzultációt itt és kezdjünk el beszélgetni a Te projektedről.