Milyen egy modern, valóban energiatakarékos ház?

5 perc

Részben az energiaárak növekedésével, részben a klímaváltozás egyre drasztikusabbá válásával egyre jobban felértékelődik az energiatakarékos házak építése. De milyen is valójában egy gazdaságos, környezetbarát otthon? Cikkünkben bemutatjuk!

Minden a tervezéssel kezdődik

Ahogy az építkezések előtt is a tájékozódással, információgyűjtéssel érdemes indítani, úgy cikkünkben is már az elején érdemesnek tartjuk tisztázni az alapfogalmakat.  Ha a tudatos építkezésről esik szó, számos kifejezést már biztos, hogy Te is sokszor hallottál.

Azonban nem ugyanazt jelenti az okosház, az ökoház, a passzív és az aktív ház sem:

  • az aktív házakat sokszor “minierőműveknek” is hívják, hiszen nem pusztán a fenntartásukhoz szükséges energiát termelik meg - még sokkal többet is. 

  • a passzívházak viszonylag kevés működési energiát igényelnek. Azonban a darmsstadti Passzívház Intézet kritériumainak kell megfelelnie minden olyan épületnek, amely ebbe a csoportba tartozik. Az abszolút alapfeltétel, hogy egyáltalán ilyen házat építtethessünk, a napos telek - egy szélcsatornában, vagy árnyékos helyen álló földterület erre nem lesz megfelelő. 

Ennek oka, hogy a benti hőmérséklet egyenletességéről a föld, a nap és az emberi testek hője gondoskodik. A ház egyaránt fűti és hűti a légfrissítéshez szükséges légtömeget - így kiváltja a hagyományos fűtést. A szellőztetésmentes légcserét pedig egy, a használt levegő elszívását, és a talajhőből friss levegőt beáramoltató berendezés biztosítja. Csak a nagyon hideg telek esetén lehet szükség hőszivattyúkra, vagy elektromos radiátorra.

  • az ökoháznál pedig már az építőanyagok is környezettudatosan előállítottak. Bár egy igen költséges háztípus, hosszú távon megtérülnek a belefektetett költségek. Ezt a hőszivattyú, a szélenergia, az esővízgyűjtő, a szennyvíztisztító és a napkollektor beépítése segíti elő.

  • az okosház pedig egy intelligens gépészeti megoldású épületet jelent, melyet akár távolról is irányíthatunk. Ez a háztípus annyiban különbözik az öko-, vagy épp a passzívházaktól, hogy kifejezetten otthonunk elektromos rendszereire koncentrál, egyetlen, központi, “gondolkodó” egységgel. Így az előre beprogramozott igényeink alapján képes működni a rendszer - mindössze egy gombnyomásra.

Energiatakarékos házak: 7+1 praktikus megoldás, ha spórolnál


Akármelyik megoldás is a szimpatikus számodra (esetleg ezek valamelyik alternatívája), érthető, ha a lehető legésszerűbben szeretnéd kiviteleztetni. Szerencsére a legtöbb, modern ház esetén van néhány általános tervezési alapelv, amelyek révén sokkal gazdaságosabb energiafelhasználású épület alakítható ki:

  1. A tájolás trükkje

Ma már egy É-ÉK-i tájolás lehet a legcélszerűbb, ha a cél a minél több, délelőtti közvetlen fény tavasztól őszig. Télen ez a megoldás egy kellemes “napozási” lehetőséget, nyáron pedig jóleső árnyékot biztosít.

  1. Hanyagoljuk a nagy üvegfelületeket!
    Az általános fal rétegrend hőszigetelő képessége még mindig magasan a nagy üvegfalak fölött jár. Így rengeteget spórolhatunk fűtésünkön, ha mértéktartóan bánunk az üvegablakok méretével.

  2. Ne spóroljunk a hőszigetelésen!

Ha a legtöbbet szeretnénk megtakarítani a fűtésen, ne ijedjünk meg az akár 20-30 cm vastag szigeteléstől se! Ezeknél a legfontosabb, persze, hogy profira bízzuk ennek kivitelezését, a kívánt hatás elérésére és a hibák elkerülésére.

  1. Átgondolt árnyékolási megoldások

Azért, hogy a téli napsugarak otthonosan bevilágíthassák a teret, de a meredek szögben beeső, nyári napsugarak kívül rekedjenek, célszerű külső árnyékolást is tervezni. Ez kivitelezhető akár egy nyílás fölötti árnyékoló elemmel, az előtető vagy tető kivitelezésével, de a minél nagyobb, árnyas területekért a lombhullató fák köré építkezéssel is sokat tehetünk.

  1. Ház egy tó mellett

Amennyiben vízfelület mellé építkezünk (esetleg kialakítunk egyet mi magunk), az szintén garancia arra, hogy a kánikulában kellemes hőmérséklet uralkodjon lakókörnyezetünkben.

  1. Az átmeneti helyiségek előnyei

A szélirányban elhelyezett tárolók, előterek vagy kamrák segítenek a szél hűtő hatását felfogni. Így a hideg levegő ezeket a helyiségeket fogja hűteni, nem azokat, melyekben sok időt töltünk (pl. szobák, konyha, fürdő stb.).

  1. Napelemet, de hová?

Valljuk be: bár nagyon hasznos, idővel megtérülő befektetésnek számítanak, de a napelemek nem nyújtanak kifejezetten szép látványt egy házon. Már amennyiben nem gondolunk előre az esztétikumra: ma ugyanis már tetőcserepekbe is integrálhatóak a panelek.

+1. Mi a helyzet a fűtéssel és a klímával?

A gazdaságos fűtéshez ma már számos lehetőség közül lehet válogatni: levegős hőszivattyút, talajkollektort vagy akár talajszondát is beépíttethetünk otthonunkba. A levegős hőszivattyú az egyik legpraktikusabb megoldás, hiszen egyrészt nem túl magas a bekerülési költsége, másrészt a klímát is kiválthatja (meleg és hideg víz egyaránt keringtethető benne). 

Ha viszont mindenképp szeretnénk klímát, akkor inkább egy hűtő-fűtő, komolyabb darabot válasszunk - amellyel szükség esetén kiegészíthetjük a fűtésrendszert is.

Szeretnél többet tudni?

Ha építkezel, és érdekel, hogyan lehetne egy modern, energiatakarékos házad, kérd díjmentes konzultációnkat! Célunk, hogy víziódat minél inkább megvalósíthassuk - így az is, hogy választ kapj minden, felmerülő kérdésedre. Velünk stresszmentesen, időre elkészülhet a Te új otthonod is!