Egy elengedhetetlenül fontos része az építkezés megtervezésének a házépítési engedélyek beszerzése. Ha nem rendelkezel velük, számos bírságot szabhatnak ki rád - ezért fontos, hogy már előre tisztában legyél az összessel. Cikkünkben bemutatjuk, melyeket kell mindenképp kikérned, és azt is, mit érdemes róluk tudni!
Az alapok: milyen bejelentés hatálya alá tartozik épületünk?
A 2008.január 1-jétől hatályos, 37/2007. (XII. 13.) számú ÖTM-rendelet három eljárásmódot különít el az építési engedélyeztetés kapcsán. Így vannak olyan építmények, melyek az építési engedély nélkül is felépíthetőek; azok, melyek egyszerű bejelentéshez; és olyanok, melyek építési engedélyhez kötöttek.
2016 óta viszont a családi házt építtetők számára jócskán leegyszerűsödtek a szabályok. Ugyanis, amennyiben nem haladja meg a 300 m2-t a családi házunk hasznos alapterülete, akkor elég az ún. egyszerű bejelentést megtennünk. Ezt már az ÉTDR felületén keresztül (azaz az Építésügyi Hatósági Engedélyezési Eljárást Támogató Elektronikus Dokumentációs Rendszerben) elektronikusan is megoldhatjuk. Ez egy díjtalan eljárás, amelyet az építésfelügyelet ellenőriz. Ugyanez a helyzet, ha meg is haladja ugyan az alapterületet a ház, de:
- saját részre készül
- és egynél több lakást nem tartalmaz.
Illetve, ha bővítenénk a házat, de még ezzel együtt sem haladjuk meg a 300 m2-nyi, hasznos alapterületet.
Házépítési engedélytípusok: melyik mit jelent, és miért lehet rá szükségünk?
- Bontási engedély
Egy olyan épület áll a megvett telken, amelyet elbontanánk? Amennyiben:
- az adott épület helyi építészeti örökségvédelem alatt áll;
- a bontás műemléket érintene;
- esetleg összeépített házakról beszélünk, akkor meg kell szereznünk a helyi hatóságok engedélyét is. (Utóbbi esetben főleg azért, mert a csatlakozó tartószerkezetekre, a házak alapozására is kihathat a bontás.)
Ha egyik eset sem áll fenn, akkor elhagyhatjuk az engedélykérést.
Előtte viszont a legjobb, ha kikérjük az illetékes önkormányzat
véleményét is a kérdésben.
- Egyszerűsített építési engedély
Korábban még létezett külön elvi építési engedély és építési engedély is. Mára viszont már ez a két eljárás összeolvadt, leegyszerűsítve az engedélykérési folyamatot. Ezt személyesen (elektronikus adathordozóval), de ahogy fentebb említettük már: online is elintézhetjük.
Ehhez hasznos, ha már rendelkezünk egy meglévő Ügyfélkapuval. Az ÉTDR rendszerét pedig https://www.e-epites.hu/etdr linken találhatjuk meg.
Miket kell megadnunk a kérelemhez?
- a nevünket és a cégünk nevét (ha van)
- a kérelem tárgyát és leírását
- a vállalat székhelyét vagy lakcímünket
- az adott telek helyrajzi számát, címét
- kapcsolattartási adatainkat
- a kérelmezett engedélyezési eljárástípust
- a kérelemhez csatolt mellékletek listáját
- az aláírásunkat
És csatoljuk a kérelmünkhöz az alábbiakat is:
- az eljárás illeték befizetésének bizonylatát (ami 20.000 Ft új ingatlanok építésénél, 5000 Ft meglévők átalakításánál)
- a közművek nyilatkozatát
- a település polgármesterének településképi véleményét/az építészeti-műszaki tervtanács szakmai véleményét
- néhány kapcsolódó dokumentációt (a szakhatósági állásfoglaláshoz szükségeset + az építészeti-műszakit).
- Közterület használatbavételi engedély
Előreláthatólag ki kell majd helyeznünk gépeket, építőanyagot vagy hulladéktárolót a telken kívülre? Ehhez az önkormányzattól kell engedélyt kérnünk, amely bizony díjköteles. Fontos azonban tudnunk, hogy a közművek bekötéséhez szükséges közterület igénybevételének kérelme egy teljesen külön kategória. Ahogy mindezektől is elválik a közmű bekötési engedélyek csoportja, melyeket szintén külön kell kérelmeznünk.
- Hatósági és ideiglenes bizonyítványok
Az ideiglenes bizonyítványra akkor lehet szükségünk, ha - bár még nem fejeződött be az építkezés - már biztonságosan használhatóak új házunk egyes részei.
Emellett minden egyszerű bejelentéshez kötött építményhez szükséges egy hatósági bizonyítvány is, az építkezés lezárultával. Ez biztosítja, hogy használhassuk.
- Közmű bekötés engedélyeztetése
Sokak számára a legösszetettebb feladatnak ez tűnhet, hiszen az ideiglenes és a végleges engedélyeztetéseket is ki kell kérni. Az egyszerűség kedvéért célszerű ezeket egyszerre megtenni. Az egyes részfeladatok tudnivalói:
- Az elektromos ellátáshoz egy kérelmet kell benyújtanunk az áramszolgáltatónkhoz.
- A vízszolgáltatáshoz szükségünk lesz minimum egy ideiglenes vízvételi helyre (az építkezéshez) - ehhez a vízművekhez kell benyújtanunk kérelmünket. A vízbekötéssel egyszerre azonban érdemes a csatornabekötést is megcsináltatnunk. Mindemellett pedig a vízbekötő vezetéket a végleges mérőhelyig érdemes kiépíteni.
- A gázvezetékeknél a csatlakozást a már szerkezetkész épülethez a leghasznosabb megépíteni, a magasabb fokú biztonság érdekében. A bekötés előtt azonban már tudnunk kell a leendő fogyasztói igényeket is, igen pontosan.
Jól jönne egy kis segítség?
Mindez, tudjuk, elég bonyolultnak tűnhet így elsőre. Azonban azért, hogy időre, fennakadások nélkül elkészüljön álmaid háza, nélkülözhetetlen, hogy tisztában legyél a házépítési engedélyekre vonatkozó, aktuális szabályozásokkal. Így elkerülheted a kellemetlen meglepetéseket, a nagy leállásokat - ezáltal azt is, hogy feleslegesen megnőjenek a költségeid.
Éppen építkezés előtt állsz, és szeretnél még tájékozódni ennek feltételeiről? Díjmentes konzultációnkon választ kaphatsz minden felmerülő kérdésedre - nemcsak a jogszabályokról, hanem az építkezés minden részfolyamatáról. Keress minket bizalommal, és beszélgessünk az elképzeléseidről!