Házépítés

Hogyan válasszuk ki a tökéletes telket a családi házunk építéséhez?

Takács Viktor
5 perc
A családi otthon építése izgalmas és olykor kihívásokkal teli folyamat, amelynek legeslegelső lépése a megfelelő telek kiválasztása. A jó telek nemcsak a ház kényelmét és funkcionalitását befolyásolja, hanem hosszú távon az ingatlan értékét is. Ebben a blog cikkben bemutatjuk azokat a kulcsfontosságú szempontokat, amelyek segítenek a tökéletes telek kiválasztásában és megóvnak a későbbi kellemetlenségektől.

Fontos: "A megfelelő telek kiválasztása hosszú távon meghatározza az otthonod kényelmét és értékét. Ne hagyj figyelmen kívül egyetlen szempontot sem!"

Lokáció

Vizsgáljuk meg, hogy a potenciális telek milyen távolságra fekszik munkahelyünktől, iskolától, üzletektől, sport létesítményektől stb. Kalkuláljunk forgalmi helyzettel, vegyük figyelembe mennyit kell autóznunk naponta és hogyan tudjuk menedzselni a hétköznapokat. Egy jól megválasztott lokáció nemcsak kényelmesebbé teszi a mindennapokat, hanem hosszú távon is növelheti az ingatlan értékét.

Beépíthetőség

Az önkormányzat rendeletben határozza meg, hogy adott településrészen milyen mértékben és hogyan építhető be egy telek. Érdemes minden részletet figyelembe venni az igényeink szempontjából. Ellenőrizzük, hogy a telek megfelel-e az építési előírásoknak, például:

  • Telekhatárra építhetőség
  • Elő-, hátsó- és oldalkertek méretei
  • Beépítési százalék

A beépíthetőségi szabályok figyelmen kívül hagyása komoly problémákat okozhat a későbbiekben, ezért alaposan tájékozódjunk!

Szomszédok

"Rossz szomszédság török átok" – hangzik a mondás. Sajnos egy rossz szomszédi viszony megkeserítheti a mindennapjainkat. Fontos a jó közösség, a hasonló élethelyzet. Javasolt körbekérdezni vásárlás előtt. Érdemes utánanézni a környék lakóinak, a szomszédság hangulatának, közösségi életének is.

Településrendezés, szabályzási terv

Mielőtt megvennénk a telket, érdeklődjünk hivatalos levélben a helyi önkormányzatnál az érvényes területrendezési tervről. Felmerülhet, hogy a kiválasztott telket szabályzási vonal érinti, ami jelentheti a terület beépítési korlátozását. Ezt például útszélesítéskor teszi meg az önkormányzat, hogy ne építhessék be a telek útfelőli részét. Egy ilyen eset azonnal csökkentheti a telek árát, alkupozíciót jelent a vevő számára. Mindig kérdezzünk rá a településrendezési tervekre!

Tájolás

A telek tájolása befolyásolhatja a ház természetes fényviszonyait és energiahatékonyságát. A megfelelő tájolás csökkentheti az energiaszámlákat és növelheti a lakók komfortérzetét. Figyeljünk arra, hogy a telek északi vagy déli fekvésű-e és vannak-e zavaró tényezők, mint például nagy fák, vagy épületek.

Közlekedési kapcsolatok

Érdemes figyelembe venni, hogy milyen közlekedési lehetőségek elérhetők a telek közelében, például tömegközlekedés, főútvonalak. A jó közlekedési kapcsolatok jelentősen megkönnyítik a mindennapi életet és növelhetik az ingatlan értékét. Nézzük meg, hogy van-e a közelben buszmegálló, vasútállomás vagy autópálya csatlakozás.

Infrastruktúra, utak minősége

Az elérhető közművek, mint víz, villany, gáz, csatorna, szintén alapvetőek. Ritkább, de egyes területeken ezeknek a bekötése jelentős többletköltséget jelenthet. A város szélén néhol még lehetnek földutas utcák is. Kérdés ilyenkor, hogy várhatóak-e fejlesztések? Az infrastruktúra és az utak minősége közvetlen hatással van az életminőségre és a telek értékére.

Talajszerkezet

Pincetervezés szempontjából fontos kérdés. Kevés tervezőnek jut eszébe, hogy már a tervezési folyamat megkezdése előtt javasolja az ügyfélnek a telek talajszerkezetének előzetes vizsgálatát. Pedig célszerű tudnunk, milyen a telek földfelszín alatti részének szerkezete, ahhoz, hogy megfelelő döntést hozzunk az alapozás módjának kiválasztásához. A talajvíz szintjéről is pontos adatokat kapunk. Egy alapos talajvizsgálat sok későbbi problémát előzhet meg.

Zaj és légszennyezettség

A telek környezetének minősége – például a zajszint, vagy a levegő tisztasága – szintén fontos lehet a lakók komfortja szempontjából. Érdemes utánajárni, hogy mennyire zajos a környék, vannak-e forgalmas utak a közelben, illetve milyen a levegő minősége. Egy csendes, tiszta levegőjű környék nemcsak az életminőséget javítja, hanem az ingatlan értékét is növeli.

Szolgalmi jog

Mielőtt bármilyen területet megvásárolnánk, a földhivatalnál mindig kérjük ki a vonatkozó tulajdoni lapot. Ez azért fontos, mert sokszor még a meglévő tulajdonosok sincsenek tisztában azzal, hogy milyen szolgalmi kötelességek vagy vezetékjogok vannak bejegyezve az adott helyrajzi szám alatt. A szolgalmi jog biztosítja a szomszédos telkek tulajdonosainak hozzáférését, ha az adott területre csak a mi telkünkön keresztül lehet eljutni.

A szolgalmi jogokat sokan hajlamosak figyelmen kívül hagyni, például utakat zárnak le, ami peres ügyeket és büntetéseket vonhat maga után. Fontos, hogy tájékozódjunk a tulajdoni lapról a szolgalmi és vezetékjogok kapcsán is, amelyek a közműszolgáltatókra is érvényesek lehetnek. Ezek nem járnak különösebb kötelezettségekkel, de biztosítani kell a hozzáférést a szolgáltatók számára, akik beavatkozhatnak, ha problémát találnak.

Összefoglalás

A megfelelő telek kiválasztása komoly előkészületeket igényel, de hosszú távon meghatározza a ház kényelmét és értékét. Mindenképpen érdemes alaposan átgondolni a fenti szempontokat, mielőtt döntést hozunk.

A telekválasztás szempontjai mellett további 4 fő tanácsot is tartalmaz ingyenes tudásanyagunk, amellyel elkerülheted a rossz döntéseket a házépítés során. Töltsd le az E-bookunkat a teljes útmutatóért.

Ha segítségre van szükséged a telekválasztásban, keress minket bizalommal, és szakértőink segítenek megtalálni a tökéletes helyszínt, álmaid otthonához!

Ha épp nem találsz a feltételeknek megfelelő telket, keresd az Invida Házakat, mert időszakosan nekünk is vannak elérhető telkeink, illetve rendelkezünk információkkal arról, ki kínál eladásra telkeket.